Rychlost šíření nového koronaviru dala za vznik celé řadě preventivních vládních opatření, jejichž smyslem je postupně snižovat počty nakažených napříč jednotlivými zeměmi. Mimo tato oficiální pravidla, by se měly ovšem dodržovat také určité nepsané zásady, které by měly pomoci nový koronavirus zastavit.

Jak zabránit šíření koronaviru

Vzhledem k tomu, že byl u nového koronaviru prokázán možný přenos z člověka na člověka je důležité vyhýbat se místům s velkým počtem osob. A to i v případech, že se u nich koronavirus a COVID-19 neprojevil. Někteří lidé mohou být totiž pouhými přenašeči a při osobním styku s nimi bychom se tak sami vystavovali riziku nákazy. Současně bychom se měli vyhýbat zjevně nemocným lidem, jelikož právě u nich může být větší šance na přenos. Ve frontách by se pak měl udržovat dvoumetrový odstup.

Nejdůležitější zásady, které by měly pomoci koronavirus zastavit se týkají dodržování hygienických pravidel, mezi které patří pravidelné a důkladné mytí rukou, stejně jako využívání dezinfekčních prostředků, jež lze vyrobit i svépomocí. Při kýchání bychom si měli zakrývat ústa a nos a používat pouze jednorázové kapesníky. COVID-19 je kapénkové onemocnění, šíří se vzduchem a bakterie se tak mohou do těla celkem snadno dostat, například z dlaně. Ústa bychom si tak neměla zakrývat dlaní, nýbrž předloktím.

Přenos koronaviru je tedy možný i prostřednictvím infikovaných předmětů. Během návštěvy obchodu bychom se tak neměli zbytečně dotýkat zboží a před uchopením košíku (madla vozíku) držadlo očistit antibakteriálními prostředky. Účinným pomocníkem jsou také rukavice, které potřebu dezinfikování částečně odstraňují. Jsou tedy ideálním doplňkem pro povinné ústní roušky či respirátory.

Koronavirus a zásady pro každodenně ohrožené profese

Řada zaměstnavatelů aktuální situaci kolem koronaviru vyřešila přechodem na takzvanou homeoffice čili práci z domu. I když je tato varianta v mnoha případech možná, stále existuje množství profesí a zaměstnání, kde jsou pracovníci “nuceni” do práce každodenně docházet. Můžeme mezi ně řadit veškeré pracovníky v obchodech, jako jsou prodavači a pokladní.

Patří sem ovšem také zaměstnanci továren a firem s výrobními linkami. Tyto osoby tak přicházejí více než kdo jiný každodenně do fyzického kontaktu s množstvím dalších lidí a měly by proto o to více dbát na zásady, díky kterým by se mělo podařit koronavirus alespoň částečně zastavit.

Mezi základní pravidla prevence, která mohou koronavirus zpomalit patří eliminace styku ruky s obličejem. Ať už po cestě do práce, nebo v průběhu pracovní doby by se tak měli zaměstnanci pokusit tomuto typu kontaktu vyvarovat. Po cestě do práce a z práce by se nemělo jíst, pít ani kouřit, aby se nesnižovala účinnost nošení roušky, či jiné ochrany úst a nosu. V práci je nutné dodržovat doporučovaný odstup od ostatních osob. Ideálně by se měl pohybovat kolem dvou metrů. To stejné pak platí také pro cesty MHD. Při potřebě kýchnutí je vhodné ústa zakrývat předloktím a ne dlaní, jelikož by se na ní umístěné kapénky mohly přenést do očí nebo úst, čímž by došlo k nakažení.

Posílení imunitního systému

Dosavadní průběh koronaviru ukázal, že mezi nejohroženější skupiny obyvatel patří senioři, lidé s chronickými onemocněními a jedinci s oslabenou imunitou. Je proto důležité hlídat svou životosprávu a posílit tak svůj imunitní systém. Prvním krokem je konzumace protizánětlivých potravin, tedy obecně ovoce a zeleniny. Konkrétními příklady může být česnek nebo grapefruity. Posílení imunity ovšem napomáhají také jogurty či ústřice.

Naopak omezena by měla být konzumace vysoce zpracovávaných potravin s větším množstvím cukru, soli a nasycených tuků. Je také vhodné omezit přísun masných výrobků. Obecně se doporučuje doplňování vitamínů a minerálů. Současně bychom se měli každý den alespoň chvíli věnovat cvičení a zajistit si dostatek spánku. S tím souvisí také eliminace stresových situací, které mohou mít na imunitu špatný vliv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.