Z důvodu neustálého celosvětového nárůstu počtu nakažených a usmrcených osob koronavirem státy postupně přicházejí s různými preventivními opatřeními. V České republice mezi ně patří například povinnost nosit roušku, případně si jinak zakrývat ústa. Obyvatelé by také měli dodržovat takzvanou domácí karanténu a eliminovat tak riziko nákazy. I při následování nastolených zásad je ovšem důležité neustále vnímat svůj aktuální zdravotní stav a v případě podezření podstoupit test na Covid-19.

Každý by měl věnovat pozornost případným příznakům v podobě dušnosti (zhoršenému dýchání), horečky nad 38 °C a suchého kašle. Pokud přetrvávají všechny tři příznaky, je vhodné kontaktovat specializované linky, nebo linku 155, kde operátor sdělí příslušné instrukce. V případě, že jedinec trpí zvýšenou horečkou, nebo suchým kašlem déle než dva dny, by měl kontaktovat svého praktického lékaře, nebo opět pohotovost. Lékař či operátor znovu udělí individuální instrukce. Pokud horečka trvá méně než dva dny, tak se pravděpodobně o koronavirus nejedná.

PCR a Rychlotesty (Rapid test) na Covid-19

Testy na koronavirus a onemocnění Covid-19 lze provést dvěma způsoby – prostřednictvím PCR testu a Rychlotestu, někdy také Rapid testu. PCR testování monitoruje přítomnost koronaviru v dýchacích cestách a je obecně považováno za nejspolehlivější řešení. Rychlotesty se oproti tomu zaměřují na přítomnost protilátek v těle a zkoumají tak, zda se tělo pacienta viru dokáže ubránit.

PCR test podává jasnou informaci o tom, zda má zkoumaná osoba Covid-19 v době testování v krvi. Jsou typicky přesnější než jiné metody a fungují již od rané fáze nákazy. Rapid testy lze naproti tomu použít až nějakou dobu potom, co se tělo proti covidu začne bránit. Negativní výsledek tak nemusí znamenat, že v sobě testovaný koronavirus nemá, a proto by se měly rychlotesty používat pouze v rámci zpětného výzkumu.

Výsledky rapid testu na Covid-19 jsou k dispozici do několika desítek minut, přičemž jako vzorek slouží odebraná krev z prstu. PCR testy na covid se vyhodnocují několik hodin až dní a vzorek je odebírán výtěrem z dýchacích cest.

Test na Covid-19, jak probíhá?

Jediným způsobem, jak koronavirus stoprocentně rozpoznat, tak zůstávají PCR testy na nukleonové kyseliny. Test na Covid-19, probíhá formou odběru krve a výtěrem dutiny ústní či nosní, přičemž odběr netrvá déle než několik minut a je bezbolestný. K jeho podstoupení je zapotřebí žádanka, nebo doporučení od praktického lékaře.

jak probíhá test na covid

Cena za testování koronaviru

Test na výskyt Covidu-19 v krvi můžete rovněž podstoupit bez žádanky i doporučení od lékaře – avšak na vlastní náklady. Cena za testování koronaviru se odvíjí od ceníku příslušné laboratoře. V případě PCR testu počítejte s částkou v rozmezí 1700-2900 Kč. Levnější variantou jsou testy na protilátky, které vás vyjdou na cca 700 Kč.

testování koronaviru

Kde se nechat otestovat na koronavirus?

Jakmile potenciální pacient doporučení od lékaře získá, měl by vyhledat vhodné odběrové centrum, jejichž výčet lze zjistit na webu ministerstva zdravotnictví, či za využití telefonní linky 1212. Pokud hledáte další cesty, jak se nechat otestovat na koronavirus, můžete využít i soukromé testování, které nabízí například FN Motol, nebo nemocnice Na bulovce. I v tomto případě se však na základě dosavadní zkušenosti s koronavirem doporučuje test podstoupit pouze u pacientů s výše uvedenými příznaky.

Mapa: odběrová místa Covid-19