Testování na výskyt onemocnění Covid-19 v těle se postupem času stalo nedílnou součástí preventivních opatření proti šíření koronaviru. S požadavkem na doklad o negativním výsledku testu na Covid-19 se tak můžete setkat téměř všude – v zaměstnání, na úřadech nebo ve škole. Prozradíme vám, jak testy na koronavirus fungují, jak testování probíhá i kde seženete test na doma.

Jak probíhá test na Covid-19?

Podmínka podstoupit test na koronavirus se vztahuje na zaměstnance firem, učitele i studenty napříč všemi stupni škol. Otestovat se však můžete i preventivně na vlastní popud či při projevení typických příznaků Covidu.

V praxi se setkáte se třemi typy testů – antigenními, PCR (molekulárními) a testy na výskyt protilátek. Nejspolehlivějšími z nich jsou PCR testy, jelikož dokáží odhalit virus i v jeho raném stádiu nebo před vypuknutím příznaků. Nejčastěji se však používají antigenní testy.

jak probíhá test na covid

Průběh testování na koronavirus se liší v návaznosti na použitou formu testu i jeho výrobce. V zásadě však navštívíte odběrové centrum, kam jste se objednali, prokážete se občanským průkazem a kvalifikovaný personál vám odebere vzorek výtěrem dutiny ústní, případně nosní.

Podobně budete postupovat, když se rozhodnete test na koronavirus absolvovat doma. Takové testy seženete v lekárně či drogerii a na základě postupu z příbalového letáku se otestujete. Testy na doma obvykle využívají sliny. Do přiložené nádobky tak odeberete několik slin, kapátkem je nakapete na testovací zařízení a 15 až 20 minut počkáte na výsledek.

Rychlotest na koronavirus

V případě že si chcete udělat doma rychlý samotest na covid. Můžete si zakoupit některý z antigenních testů, který je neinvazivní obvykle z nosu nebo ze slin a je vhodný i pro děti. Ceny jsou velice nízké od 25 Kč za test a nemusíte se obávat je opravdu jednoduchý na použití.

Srovnání rychlotestů na covid

Vakcína na covid-19

Aktuálně je k dispozici 4 dávka – 2. posilující dávka v rámci očkování proti nemoci covid. Tato vakcína vás ochrání před těžším průběhem nemoci a novým mutacím. Je dostupná od 18. 7. 2022  a je doporučovaná všem jedincům od 18 let. Nicméně vhodná je zejména pro osoby starší a osoby s horší imunitou.

PCR (Molekulární) test na Covid-19

Nejspolehlivější cestou, jak se nechat otestovat na Covid-19, je molekulární testování s využitím RT-PCR či RT-LAMP testů. Oba typy jsou postavené na principu detekce genetického materiálu viru a jsou přesnější než antigenní testy na koronavirus. Dokáží totiž vir odhalit ještě před prvními příznaky. RT-PCR testy jsou tedy přesnější a napomáhají včasnému odhalení nákazy. Pojí se s nimi ovšem také vyšší cena a nároky na kvalifikaci personálu.

Antigenní test na koronavirus

Antigenní testy na koronavirus na rozdíl od PCR detekují bílkoviny (konkrétně obalový a membránový protein), který se v těle v průběhu infekce objevuje. Kvalitní test infekci odhalí i u bezpříznakových jedinců, musí zde být ovšem kladen důraz na dodržení postupu testu a správný odběr vzorku z nosohltanu. Výhodou této formy testování proti koronaviru je bezpochyby cena a rychlost vyhodnocení.

Antigenní rapid test na Covid-19

Antigenní testy se často objevují také ve své rapid (rychlejší) variantě. Takové testy mají omezenou citlivost, avšak výsledek bez problémů prozradí i do třiceti minut od testování. Odběr je zde typicky prováděn prostřednictvím slin nebo výtěrem z nosu. Nevýhodou tohoto způsobu testování je množství falešně negativních výsledků, v důsledku čehož nakažený nabyde dojmu, že je zdravý a nevědomky šíří onemocnění dál.

Bezplatné antigenní testování na koronavirus

Test na koronavirus může být v zásadě zprostředkován třemi způsoby – zavoláte obvodnímu lékaři a on vás přihlásí na PCR test do odběrového centra, koupíte si Covid test na doma v lékárně nebo můžete využít bezplatného antigenního testování, které probíhá na území celé České republiky.

testování koronaviru

Bezplatné antigenní testování je určeno všem pojištěncům VZP, kteří jej mohou absolvovat vždy jednou za tři dny. Stačí, když na portálu Covidpoint vyhledáte vhodné odběrné místo. Rezervační systém vám vygeneruje žádanku, kterou předložíte, až dorazíte na test.

Antigenní testování na koronavirus zprostředkovávají vybrané nemocnice a ordinace praktických lékařů. Kompletní seznam můžete najít níže. Pokud vám nevyhovuje rezervace přes internet, můžete využít i linku 1221, kde jsou pro vás operátoři k dispozici každý všední den od 8 do 19 hodin a o víkendu od 9 hodin do 16:30.

Test na protilatky covid

Protilátkový test na koronavirus funguje na principu detekce koncentrace molekul, které vyvolala imunitní reakce těla na výskyt viru. Pokud jste doposud Covid-19 neabsolvovali, tak v těle žádné protilátky nemáte. Protilátkový test na koronavirus tohoto faktu využívá a na základě jejich existence dokáže rozpoznat, zda jste onemocnění prodělali nebo neprodělali.

Nejedná se tedy o preventivní test,  jakožto spíš ověření pro osoby, které na sobě pozorovaly příznaky chřipky a chtějí se ujistit, zda se skutečně jednalo o nachlazení či právě prodělaly Covid. Protilátkový test na koronavirus ke svému fungování potřebuje vzorek krve, přesto však můžete využít laboratorní testování nebo si koupit test na doma.

Covid testy na doma

Testy na koronavirus jsou aktuálně dostupné ve většině lékáren i drogérií. Kromě odběrových center tedy můžete využít i možnosti testování v pohodlí domova. Na prodejnách seženete zejména antigenní testy, jejichž cena se pohybuje mezi 100–200 Kč. Prodávají se i balení po více kusech se zvýhodněnou cenou. Postup testování se liší výrobek od výrobku, vše potřebné však najdete na příbalovém letáku.

Cena za testování koronaviru

Test na výskyt Covidu-19 v krvi můžete rovněž podstoupit bez žádanky i doporučení od lékaře – avšak na vlastní náklady. Cena za testování koronaviru se odvíjí od ceníku příslušné laboratoře. V případě PCR testu počítejte s částkou v rozmezí 1700–2900 Kč. Levnější variantou jsou testy na protilátky, které vás vyjdou na cca 700 Kč.

Kde se nechat otestovat na koronavirus?

Jakmile potenciální pacient doporučení od lékaře získá, měl by vyhledat vhodné odběrové centrum, jejichž výčet lze najdete na webu ministerstva zdravotnictví, či za využití telefonní linky 1212. Pokud hledáte další cesty, jak se nechat otestovat na koronavirus, můžete využít i soukromé testování, které nabízí například FN Motol, nebo nemocnice Na bulovceI v tomto případě se však na základě dosavadní zkušenosti s koronavirem doporučuje test podstoupit pouze u pacientů s výše uvedenými příznaky.

Mapa: odběrová místa Covid-19

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.