Nový koronavirus a s ním spojené onemocnění COVID-19 představuje potenciální hrozbu pro celou společnost. Statistiky a zkušenosti z prozatímního průběhu pandemie ovšem ukazují na to, že jsou největším rizikem pro osoby s chronickými poruchami, oslabenou imunitou a seniory staršími šedesáti let. Osobám, které dosáhly osmdesátého roku se pak doporučuje vůbec nevycházet z domu.

S nákupem a dalšími pochůzkami by se tak měli obrátit na nejbližší rodinu, nebo sousedy. Využít mohou ovšem také pomoci nabízené specializovanými službami pečovatelských domů a skupinami dobrovolníků. Ty jim mohou zajistit také donášku léků, nebo alespoň částečně odstranit společenskou izolaci – po telefonu, aby senioři nebyli zbytečně vystavování riziku koronaviru, respektive onemocnění COVID-19.

Prevence proti koronaviru

Onemocnění COVID-19 se během několika měsíců stalo největší noční můrou většiny populace. K tomu, aby se nový koronavirus dále nešířil je třeba dodržovat určitá pravidla prevence. Tím pravděpodobně nejdiskutovanějším jsou dnes roušky, jejichž nošení je pro všechny občany ve venkovních prostorách povinné.

Je ovšem důležité vnímat i další zásady, které mohou dalšímu šíření koronaviru zabránit. Tou nejzákladnější je dodržování obecných hygienických pravidel, zejména pak pravidelné a pečlivé mytí rukou. V domácím prostředí k tomuto účelu bohatě postačí voda a mýdlo. Pro exteriéry, a další případy, kdy není voda k dispozici, je ovšem vhodné také používání antibakteriálních a desinfekčních gelů.

koronavirus a senioři
Zdroj: https://pixabay.com/cs/illustrations/koronavirus-virus-4936055/

Těch je ovšem, stejně jako roušek, zoufalý nedostatek. Světová zdravotnická organizace, WHO, proto zveřejnila celkem snadný návod, jak si lze desinfekční přípravek vyrobit svépomocí. I v tomto případě je ovšem pro nákup potřebných prostředků seniorům doporučeno využití příbuzných, nebo donáškové služby.

Koronavirus a opatření pro seniory

Pro případy, kdy si senioři přeci jen chtějí své nákupy vyřídit sami, vydala vláda nařízení, které starším občanům vymezuje dvouhodinové rozmezí, během kterého doporučuje obchody navštěvovat. Toto nařízení prošlo několika změnami, přičemž se aktuálně ustálilo na 8-10 h. Od osmi do deseti hodin tak platí zákaz nákupů pro osoby mladší pětašedesáti let. Cílem tohoto nařízení je eliminovat riziko nakažení koronavirem a současně počet nakupujících v obchodech.

Důchody a vyzvedávání léků v době koronaviru

Nový koronavirus zkomplikoval běžné denní činnosti celé řadě obyvatel. Jinak tomu není ani v případě seniorů. V případě vyzvedávání léků ovšem situaci značně ulehčily produkty informačních a komunikačních technologií, které jsou součásti systému již nějakou dobu. Senior tak může i v době pandemie zavolat svému lékaři a požádat ho o takzvaný elektronický předpis (e-recept).

Ten mu přijde SMS zprávou na předem domluvené telefonní číslo, přičemž mohou být léky vyzvednuty jakoukoli osobou s tímto receptem. Senior tak může své léky zprostředkovaně obdržet, aniž by ho koronavirus a COVID-19 vůbec ohrozil.

elektronický recept
Zdroj: https://pixabay.com/cs/photos/lékařské-událost-lékaře-563427/

Podobně pak lze využít také možnosti České pošty, která má povinnost uchovat až tři splátky důchodu. Senior si tak může svůj důchod vyzvednout až po třech měsících, kdy už snad bude hrozba zvaná nový koronavirus dostatečně eliminována, případně nalezen lék. Je ovšem důležité mít na paměti tuto lhůtu. Při pozdějším vyzvednutí by bylo třeba nové přihlášení k výplatě důchodu.

Co dělat, když na sobě pociťuji příznaky koronaviru?

Koronavirus a s ním spojené onemocnění COVID-19 se svými příznaky příliš neliší od klasické chřipky. Mezi ty nejzásadnější pak patří dušnost a neustupující teplota nad 38 °C. Pokud by tak senior, případně kdokoli jiný, na sobě takové problémy pozoroval, měl by kontaktovat svého praktického lékaře. V první řadě ovšem telefonickou cestou, aby nedocházelo ke zbytečnému riziku v podobě šíření viru v čekárnách. Lékař by měl pacientovi poradit další postup, kterým je typicky domácí karanténa, nebo pozvánka na testy.

Kdo může pomoci

Stát a nejrůznější příspěvkové organizace, stejně jako nemocnice v reakci na stále vzrůstající počet nakažených zřídily specializované infolinky, kde se senioři a další občané mohou o koronaviru a onemocnění COVID-19 dozvědět více informací. Pro seniory z Prahy byla například na telefonním čísle 739 477 609 zřízena nonstop infolinka místním Koordinačním centrem. Obdobně se k problému stavějí i další města. Dalším příkladem mohou být České Budějovice, kde Nadační font Jihočeské naděje zřídil speciální linky 722 233 500 a 721 015 340 pro zprostředkování nákupů seniorům nad 60 let.

Další infolinky pro seniory:

 

Donáškové služby pro seniory: