Koronavirový semafor patří spolu s chytrou karanténou a aplikací eRouška mezi základní prostředky pro zpomalení šíření onemocnění COVID-19. eRouška cílí spíše na osoby, které mohly s nákazou přijít do styku. Semafor oproti nabízí přehled o ohroženosti jednotlivých okresů nebo krajů v České republice a pomáhá se zorientovat v opatřeních ustanovených v zahraničí.

Co je COVID semafor?

COVID semafor neboli koronavirový semafor je systém čtyřstupňové pohotovosti, jenž zobrazuje, jak aktuálně vypadá vývoj nákazy v ČR i ve světě. Každý kraj je tak jednou týdně ohodnocen specifickou barvou, která slouží jako ukazatel rizika přenosu onemocnění COVID-19. Stupně se dále pojí s rámcovými opatřeními, jako je nošení roušek či omezení počtu osob na akcích. Ty následně schvalují a upravují epidemiologové spolu s krajskými hygienickými stanicemi.

Jak funguje koronavirový semafor?

COVID semafor se tedy skládá ze čtyř stupňů (barev):

Semafor mapující koronavirus místa hodnotí z několika hledisek. Patří mezi ně prudký nárůst počtu nakažených pacientů, hospitalizací nebo kapacita lůžkové péče. Aktuální koronavirový semafor umístěný v horní části stránky, pochází ze stránek Ministerstva zdravotnictví ČR a je vždy jednou týdně aktualizován tamějšími pracovníky.

Koronavirový semafor: aktuální situace ve světě

COVID semafor a cestování po světě

Podobně jako mapa rizikových oblastí a COVID semafor v ČR, existuje mapa, která reflektuje, jak aktuálně vypadá situace ve světě. Zelená barva v tomto případě značí bezpečné země, oranžová rizikové státy a červená ty nebezpečné. Zmíněné barvy pak ovlivňují opatření, které musí cestovatelé podstoupit při vycestování mimo Česko.

COVID semafor a související mapa světa tak mají zásadní vliv na cestování a možnosti pro zvolení vhodné destinace na dovolenou. Jednotlivé barvy značí následující:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.