Nošení respirátorů a roušek patří již od začátku pandemie mezi základní ochranu proti šíření onemocnění Covid-19. Respirátory přitom mají oproti rouškám tu výhodu, že chrání nejen okolí, ale i svého nositele. Prozradíme, jaké druhy respirátorů můžete sehnat, jaké jsou jejich ceny a kde respirátory proti koronaviru koupit.
Druhy respirátorů
V praxi se můžete setkat s několika typy respirátorů rozdělenými podle jejich filtrační účinnosti a s tím i míry ochrany před koronavirem. Nejnižší stupeň ochrany představuje standardní chirurgická rouška, nejvyšší pak respirátor třídy FFP3. Specifické jsou respirátory s výdechovým ventilem, které sice chrání svého nositele, avšak okolí zůstává nechráněno.
- Zdravotnické roušky– nejnižší stupeň ochrany.
- Respirátory FFP1 – zachycují 80 % částic vzduchu, proti koronaviru nejsou příliš účinné.
- Respirátory FFP2/N95/KN95 – zachycují 94 % částic vzduchu, aktuálně figurují na pozici doporučovaného minima.
- GB19083 – čínský standard disponující o něco vyšší ochrannou než FFP2 respirátory.
- Respirátory FFP3 – zachycují 99 % částic vzduchu. Představují nejvyšší stupeň ochrany před koronavirem.
Ceny respirátorů
Cena za respirátor se liší v závislosti na výrobci i konkrétním modelu. Pořídit si můžete jak obyčejné bílé či černé respirátory, tak ochranné pomůcky se vzorem nebo obrázkem. Obyčejné respirátory se typicky prodávají po několika kusech (5–10), přičemž za balení zaplatíte 100–200 Kč.
Kusové respirátory, které často bývají vzorované lze pořídit již od 35 Kč. Nejdražšími položkami jsou respirátory z nanovláken. Zde vás může přijít kus na 150 Kč.
Kde koupit respirátory proti koronaviru
Respirátor proti koronaviru může koupit ve většině lékáren, drogérií i například v potravinách. Mimo nákup v kamenných obchodech lze využít také eshopů, které ochranné typicky obvykle dodávají po více kusech.
Respirátor vs. nanorouška
Poslední opatření kolem koronaviru zavedla v uzavřených prostorech (například obchody) povinnost nosit respirátor o minimální filtrační účinnosti FFP2, případně nanoroušku, jaký je mezi nimi rozdíl a čím se liší od klasické chirurgické roušky?
Nanorouška je již podle názvu vyrobena z nanovláken, která disponují vlastností chránit nejen okolí dané osoby, ale i osobu samotnou. Na rozdíl od klasických roušek tak brání nejen šíření, ale i přenosu nákazy na jejího nositele.
Oproti respirátoru je nanorouška slabší. Je tedy vhodnější pro alergiky i dlouhodobější nošení, případně do letního počasí. Podobně jako roušky se z nanovláken vyrábějí i respirátory. I pro ty je pak typická vyšší ochrana a prodyšnost.