Očkování proti koronaviru je aktuálně jedinou osvědčenou zbraní, jak se bránit před nákazou onemocněním Covid-19. Vývojem vakcíny se již od vypuknutí pandemie zabývala řada vědců. Koncem roku se pak výsledek jejich snažení začal šířit celým světem. V prosinci se dostal i do České republiky, kde byli nejprve očkováni zdravotníci a následně se spustilo očkování pro veřejnost.

Očkování Covid-19 pro veřejnost

Očkování proti onemocnění Covid-19 určené pro veřejnost je postavené na dobrovolné bázi. Finančně jej zaštituje VZP, díky čemuž se můžete nechat naočkovat zcela zdarma. Očkovací centra využívají pouze níže uvedené vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Aktuální nedostatek vakcín je řešen prioritizací, na základě které byl vytvořen očkovací rozpis. Jako první tak mohou vakcínu obdržet osoby zastávající rizikové profese (zdravotníci, sociální pracovníci, pedagogové), nemocní lidé s rizikovou zdravotní anamnézou a osoby vyššího věku. Systém prioritizace na svém webu průběžně aktualizuje ministerstvo zdravotnictví.

Jak se registrovat k očkování proti koronaviru (Covid-19)

Registrace k očkování proti koronaviru se skládá ze tří fází. V první fázi se zaregistrujete k zisku vakcíny. Stačí následovat níže popsané kroky:

  1. Navštivte web ministerstva zdravotnictví.
  2. Zadejte své telefonní číslo.
  3. Odsouhlaste zpracování údajů.
  4. Vyčkejte na příchod čtyřmístného PINu.
  5. Zadejte PIN.
  6. Vyberte si očkovací místo.
  7. Odešlete.

Ve druhé fázi vyčkáte na příchod zvací SMS. SMS může dorazit v rámci několika minut až dní, v závislosti na vytíženosti kapacity daného očkovacího centra. Informace o jejich vytížení opět naleznete na stránkách Ministerstva.

Po obdržení zvací SMS máte 72 hodin na provedení rezervace. K jejímu provedení budete potřebovat další PIN (PIN 2), který by  měl být součástí zvací SMS. Pak už následujte tyto kroky:

  1. Navštivte stránky rezervačního systému.
  2. Zadejte číslo pojištěnce a PIN 2.
  3. Vyberte si termíny pro podání očkovacích dávek.

Některá očkovací centra vám také dají na výběr mezi různými vakcínami. První i druhou dávku je pak nutné absolvovat se stejnou vakcínou. Pokud byste se během uvedených 72 hodin nestihli zaregistrovat, budete muset vyčkat na další termín.

Schválené vakcíny proti koronaviru

Neschválené vakcíny proti koronaviru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.