Nový koronavirus, a s ním spojené onemocnění COVID-19, ovlivnil miliardy životů napříč několika kontinenty. Počty nakažených i usmrcených každodenně stoupají, přičemž stále neexistuje vakcína, která by šíření pandemie zastavila. Takřka celý svět tak čeká na okamžik, kdy bude objeven oficiální lék na koronavirus (COVID-19).

Aktuálně je léčba nakažených novým koronavirem postavena spíše na podpůrné formě, která má za cíl zmírnění kašle a dalších příznaků. Konkrétní postupy se mohou pacient od pacienta lišit. Typicky jsou zde ovšem využívány běžně dostupné léky, jako například Ibuprofen.

Lék na koronavirus a očkování

Vědci po celém světě se již od počátku koronavirové pandemie a mezinárodního šíření onemocnění covid-19 zabývají zkoumáním nejrůznějších očkovacích látek. Každá z nich musí projít komplexním testováním, která prokáží nejen do jaké míry je lék proti koronaviru účinný, ale i zda je vůbec bezpečný pro lidský organismus.

V průběhu druhé vlny pandemie se přitom již přes deset různých vakcín dostalo až do třetí fáze, jinak známé jako klinická. V klinické fázi je již lék podáván dobrovolníkům, na nichž se testuje účinnost proti viru a monitoruje výskyt případných vedlejších účinků. Mezi společnosti, které jsou nalezení vakcíny pro očkování proti koronaviru nejblíže patří Pfizer, AstraZeneca a Moderna.

S třetí fází testování se začalo také v Rusku, kde koluje vakcína Sputnik V, očkování zde ovšem muselo být pozastaveno z důvodu nedostatku preparátu. Hned čtyři různé vakcíny bojující proti covidu-19 představila Čína, která v půlce listopadu u pacientů zaznamenala úspěch v podobě imunitní reakce.

AstraZeneca, Moderna a Pfizer

Spolupráce švédských vědců a Oxfordské univerzity po záštitou AstraZeneca již dokonce určila konec klinického testování, který je stanoven na leden 2021. Americká biotechnologická společnost Moderna hlásí účinnost léku přes 90 % a čeká na schválení u EMA.

Obdobně je na tom i Pfizer a lék proti koronaviru vyvíjený ve spolupráci s německou firmou BioNTech. Klinické testování by zde mělo být ukončeno již v prosinci 2020. Podle prohlášení Pfizeru aktuálně čekají na schválení od EMA.

Očkování proti koronaviru by mělo probíhat v jedné nebo ve dvou fázích v závislosti na konkrétní vakcíně. Očekávání jsou však velice optimistická a s přelomem roku, bychom se tak již měli dočkat oficiálního podávání léku. V průběhu dalších měsíců by pak měly přibýt i další vakcíny, na nichž pracují další týmy vědců.

Experimentální léky proti koronaviru

Vývojem vakcíny se zabývá řada pracovišť rozmístěná po celém světě. Pracovníci zde vycházejí z poznatků nabytých během vytváření léků na jiné druhy virových onemocnění, mezi které patří například SARS a MERS, Ebola či HIV. Tyto prostředky bývají mnohdy využívány také v samotné léčbě. Existuje však také řada experimentálních léčiv, jejichž účinek se individuálně testuje. Úspěch zaznamenal mimo jiné Remdesivir, který napomohl k uzdravení několika nakažených v USA a Číně.

kdy přijde lék na koronavirus
Zdroj: https://pixabay.com/cs/photos/zdravotník-nemocnice-laboratoř-563423/

Remdesivir, Favipavir a další experimentální léčiva

Zmíněný Remdesivir je současně jediným oficiálně schváleným léčivem na území České republiky, a to i přesto, že prozatím není registrovaný. Lék Remdesivir bývá proti koronaviru (COVID-19) použit pouze u pacientů v kritickém stavu, respektive u jedinců, kteří mají závažné respirační potíže a jsou tak připojeni k umělé plicní ventilaci. Vzhledem k experimentálnímu stavu léčby lékaři před jejím započetí musejí obdržet souhlas od výrobce. Původně byl Remdesivir vyvíjen v rámci boje proti ebole.

Další testovaný lék na koronavirus je takzvaný Favipavir, původně vyvíjený pro chřipková onemocnění. Léčba koronaviru je na něm postavena zejména v Japonsku a Číně. Neposlední látkou je Chlorochin, účinný proti malárii. Chorochin je prioritně určen pro zahubení prvoků, ukazuje se ovšem, že může úspěšně likvidovat také virové infekce. Jeho největší výhodou je cenová dostupnost a bezpečnost, jelikož se na trhu pohybuje již nějakou dobu. Testovali ho například ve Francii.

lék koronavirus
Zdroj: https://pixabay.com/cs/illustrations/svět-mapa-pilulka-země-1185076/

Z uvedeného vyplývá, že lze jen těžko odhadnout, kdy bude lék na koronavirus hotov. Na vývoji vakcíny se však podílí mnoho celosvětově uznávaných odborníků, jejichž experimentální léčba zaznamenává v mnoha případech pozitivní výsledky. Lékaři v zásadě vycházejí z probádanějších oblastí v podobě předešlých virových onemocnění, což by mělo celý proces urychlit, jelikož svůj výzkum nemusí začínat úplně od začátku.

Léky na zmírnění příznaků koronaviru

Léčba nového koronaviru v jeho běžné podobě probíhá, již zmíněnou, podpůrnou formou. Jsou při ní využívána léčiva, která dokáží zmírnit, a v některých případech dokonce zastavit průběh onemocnění COVID-19. Obecně se jedná o léčiva s látkami určenými pro tlumení teploty a bolesti. Patří mezi ně ibuprofen, spolu s látkami paracetomol a kyselinou acetylsalicylovou. Před nedávnem se spekulovalo o škodlivosti léčiv s obsahem ibuprofenu, která ovšem nebyla prokázána.

Použití ibuprofenu na základě instrukcí z příbalového letáku je tak hodnoceno jako účinné a bezpečné. Dokáže utlumit příznaky koronaviru, zejména pak teplotu a bolest. Má také protizánětlivé účinky. Před jeho aplikací je ovšem vhodné poradit se s praktickým lékařem, či lékárníkem. Je důležité si uvědomit, že větší množství tablet neznamená větší účinnost, naopak spíš větší šanci na projevení vedlejších účinků. Mezi léčiva s látkou ibuprofen patří například Ibalgin, Brufen nebo Nurofen, která jsou běžně dostupná v lékárnách.

příznaky koronavirus
Zdroj: https://pixabay.com/cs/photos/teploměr-bolest-hlavy-bolest-1539191/

Ke zmírnění příznaků koronaviru (COVIDu-19) lze použít také léky s obsahem paracetamolu, například Panadol či Paralen. Lék s touto látkou je vhodný zejména proti příznakům koronaviru v podobě vysokých teplot. Výhodou je to, že proti Ibalginu, a dalším lékům s látkou ibuprofen, tolik nedráždí žaludek. Na pozoru by ovšem měli zůstat pacienti s jaterním onemocněním. Proti teplotě, bolesti a zánětům lze použít také léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové, jako je Aspirin a Acylpyrin. Jejich užití je však nevhodné pro děti mladší dvanácti let.

Konkrétní značka léku, ani jeho forma neovlivňuje účinnost. Nezáleží tedy na tom, zda budete léky užívat ve formě šumivé tablety, čípku nebo jako sirup. Důležité je dodržovat doporučenou denní dávku a pečlivě číst příbalový leták. I nadále je třeba držet se stanovených zásad, jako je pečlivé mytí rukou. K lékaři je pak vhodné jít až při známkách zhoršení příznaků, neustávající horečce, suchému kašli a dušnosti. V první řadě by tak mělo být využito specializovaných telefonních linek.