Příchod onemocnění Covid-19 ovlivnil miliardy životů po celém světě. Počty nakažených i usmrcených již téměř rok kolísavě stoupají a klesají, přičemž se nabízí stále palčivější otázka, kdy už konečně koronavirus zmizí. Symbolem naděje se v průběhu druhé vlny pandemie stala vakcína, která proti koronaviru dokáže bojovat.

Lék na koronavirus a očkování

Vakcína proti koronaviru tak začala být postupem času považována za jediný způsob, jak Covid-19 porazit. Vědci po celém světě se přitom již od počátku koronavirové pandemie a mezinárodního šíření onemocnění Covid-19 zabývají zkoumáním nejrůznějších očkovacích látek. Každá z nich musela projít komplexním testováním, které prokázalo nejen do jaké míry je lék proti koronaviru účinný, ale i zda je vůbec bezpečný pro lidský organismus.

V průběhu druhé vlny pandemie se již přes deset různých vakcín dostalo až do třetí fáze, jinak známé jako klinická. V klinické fázi je lék podáván dobrovolníkům, na nichž se testuje účinnost proti viru a monitoruje výskyt případných vedlejších účinků. Mezi společnosti, které došly nalezení vakcíny pro očkování proti koronaviru nejblíže, patřily Pfizer, AstraZeneca a Moderna.

S třetí fází testování se začalo také v Rusku, kde koluje vakcína Sputnik V. Hned čtyři různé vakcíny bojující proti Covidu-19 představila Čína, která v půlce listopadu u pacientů zaznamenala úspěch v podobě imunitní reakce.

Kdy zmizí koronavirus? Odpovědí je vakcína

Vakcína proti koronaviru brání vzniku onemocnění Covid-19. V současné době je považována za nejefektivnější způsob, jak si posílit imunitu a současně zastavit celosvětové šíření pandemie. Očkování je postavené na dobrovolné bázi a je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Vakcína proti koronaviru v ČR

Vakcína proti koronaviru se v České republice objevila v prosinci 2020, přičemž byla prioritně určena pro zdravotníky a zaměstnance domovů pro seniory, spolu s jejich klienty. Od poloviny ledna se k očkování mohli přihlásit také ostatní obyvatelé starší 80 let.

Koncem ledna se k očkování proti Covidu-19 měli připojit i další zdravotníci, na které se „v prvním kole“ nedostalo. Postupně by se mělo dostat i na všechny ostatní věkové kategorie v posloupnosti dle stáří jedinců. Plošné očkování tak bylo původně naplánováno na přelom května/června 2021. O tom, zda očkování skutečně proběhne, však rozhodne až množství dostupných vakcín a organizace celého procesu.

 

Kde se nechat očkovat proti koronaviru?

Vakcína proti koronaviru se podává v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních. Konkrétní místo si pak vyberete v průběhu registrace k očkování. Záleží tedy zcela na vás a na místu vašeho bydliště.

Aktuálně podávané vakcíny proti koronaviru

Jako první se schválení vakcíny dočkaly firmy Pfizer a BioNTech, které spolu na vývoji úzce spolupracovaly. V prosinci 2020 obdržely podmíněnou registraci od Evropské komise a mohly tak začít svůj produkt začít šířit do celého světa – včetně České republiky.

Na začátku ledna podmíněnou registraci vakcíny proti koronaviru obdržela také americká biotechnologická společnost Moderna. Stejně jako předchozí vakcína bude i tato varianta distribuována v rámci celé Evropské unie.

Léky na zmírnění příznaků koronaviru

Vakcína proti koronaviru tedy spatřila světlo světa na konci roku 2020. Jediným problémem nyní zůstává rychlost její výroby a dodání, stejně jako distribuce mezi obyvatele celé ČR. Do doby, než se dostane na všechny, tak mohou stále pomoci léky na zmírnění příznaků koronaviru neboli podpůrná léčba.

Jsou při ní využívána léčiva, která dokáží zmírnit, a v některých případech dokonce zastavit, průběh onemocnění COVID-19. Obecně se jedná o léčiva s látkami určenými pro tlumení teploty a bolesti. Patří mezi ně ibuprofen, spolu s látkami paracetomol a kyselinou acetylsalicylovou. V minulosti se spekulovalo o škodlivosti léčiv s obsahem ibuprofenu, která ovšem nebyla prokázána.

Použití ibuprofenu na základě instrukcí z příbalového letáku je tak hodnoceno jako účinné a bezpečné. Dokáže utlumit příznaky koronaviru, zejména teplotu a bolest. Má také protizánětlivé účinky. Před jeho aplikací je však vhodné se poradit s praktickým lékařem, či lékárníkem. Je důležité si uvědomit, že větší množství tablet neznamená větší účinnost, naopak spíš větší šanci na projevení vedlejších účinků. Mezi léčiva s látkou ibuprofen patří například Ibalgin, Brufen nebo Nurofen, která jsou běžně dostupná v lékárnách.

 

Ke zmírnění příznaků koronaviru (COVIDu-19) lze použít také léky s obsahem paracetamolu, například Panadol či Paralen. Lék s touto látkou je vhodný zejména proti příznakům koronaviru v podobě vysokých teplot. Výhodou je to, že proti Ibalginu, a dalším lékům s látkou ibuprofen, tolik nedráždí žaludek. Na pozoru by ovšem měli zůstat pacienti s jaterním onemocněním. Proti teplotě, bolesti a zánětům lze použít také léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové, jako je Aspirin a Acylpyrin. Jejich užití je však nevhodné pro děti mladší dvanáct let.

Konkrétní značka léku, ani jeho forma neovlivňuje účinnost. Nezáleží tedy na tom, zda budete léky užívat ve formě šumivé tablety, čípku nebo jako sirup. Důležité je dodržovat doporučenou denní dávku a pečlivě číst příbalový leták. I nadále je třeba držet se stanovených zásad, jako je pečlivé mytí rukou. K lékaři je vhodné jít až při známkách zhoršení příznaků, neustávající horečce, suchému kašli a dušnosti. V první řadě by tak mělo být využito specializovaných telefonních linek.

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.