Onemocnění Covid-19 je již přes rok nedílnou součástí životů většiny obyvatel napříč celým světem. Stalo se tak příslovečným strašákem lidstva a nejdiskutovanějším tématem současnosti. Kde se Covid-19 vzal? Jaké jsou příznaky koronaviru? Jak probíhá léčba a jaká je doba karantény? Na tyto a další otázky vám odpoví následující odstavce.
Co je koronavirus?
Koronavirus je souhrnné označení pro viry z čeledi Coronaviridae. Tento název je odvozen od uspořádání jejich povrchové struktury, která odpovídá tvaru sluneční korony (jasně zářící okolí slunce patrné zejména při zatmění). Původně se jednalo o viry přenášené mezi zvířaty.
Již v minulosti se ovšem objevily také mutace ohrožující život člověka. Konkrétně se jednalo o akutní respirační syndrom SARS a infekci MERS. Aktuální hrozba tak není prvním ani jediným koronavirem a má řadu společných znaků s předchozími dvěma výskyty. Oficiální označení takzvaného nového koronaviru je SARS-CoV-2. S ním spojené onemocnění je pak známo jako Covid-19.
Co je SARS a MERS
Jedním z koronavirů, ohrožujících lidské životy, byl SARS-CoV. Objevil se v roce 2002 v Číně a šířil se až do poloviny roku 2003, několik případů výskytu ovšem bylo zaznamenáno i v roce 2004. Koronavirus s sebou přinesl virové onemocnění SARS, česky označované jako těžký akutní respirační syndrom, které napadalo dýchací cesty. I v tomto případě se virus rozšířil do desítek zemí, České republice se vyhnul.
Příbuzným k SARS bylo také virové onemocnění MERS spojené s koronavirem MERS-CoV. Objevilo se v roce 2012 v okolí Saudské Arábie a způsobovalo závažné onemocnění plic a ledvin. I přesto však nemělo takovou úmrtnost, jako dříve zmíněný těžký akutní respirační syndrom.
Jak poznám, že mám koronavirus
Nejnovějším virem čeledi Coronaviridae je takzvaný nový koronavirus nazývaný SARS-CoV-2. Stejně jako jeho předchůdci s sebou přináší infekční virové onemocnění, v tomto případě nazývané Covid-19. Koronavirus SARS-CoV-2 a s ním spojený Covid-19 byl poprvé zaznamenán během prosince 2019 v čínském Wu-chanu. Do České republiky pronikl na začátku března 2020. Nejzákladnějšími příznaky tohoto koronaviru jsou dušnost, suchý kašel a teplota vyšší 38 °C.
Příznaky koronaviru a jak ho léčit (Covid-19)
Nový koronavirus se přenáší z člověka na člověka prostřednictvím kapének vylučovaných při kýchání, kašlání nebo v rámci tělesného kontaktu. Jedná se tedy o kapénkovou infekci šířenou vzduchem. Vir zasahuje sliznice horních a dýchacích cest a způsobuje dušnost a další obtíže.
V rámci prevence je tak třeba dodržovat určité zásady, mezi které patří zejména udržování co možná nejmenšího kontaktu s okolními lidmi. Do těla nový koronavirus vniká sliznicí, respektive ústy, nosem nebo očima. Je proto důležité dbát na to, aby se infikovaná ruka nedotkla obličeje. Kapénky se na ruku mohou dostat při kýchnutí, smrkání, prskání či po styku s infikovanou plochou.
Nejvíce ohroženi i nadále zůstávají senioři, osoby s oslabenou imunitou a chronicky nemocní. V těchto případech je více než kdy jindy třeba dbát na základní hygienická pravidla a další doporučení.
Inkubační doba a lék na koronavirus
Inkubační doba čili doba od nakažení virem SARS-CoV-2 do propuknutí onemocnění Covid-19 je stanovena na 2-14 dní, přičemž se první známky nemoci začínají projevovat typicky pátý den. I během této inkubační doby je možné koronavirus, respektive Covid-19 dále přenášet. Stále častěji je dnes kladena otázka, kdy koronavirus skončí. Přesto, že se v prosinci 2020 podařilo vyvinout několik vakcín, které dokáží proti covidu bojovat, je odpověď stále nejasná. Zásadním problémem je aktuálně nedostatek vakcíny a organizace průběhu očkování.
Příznaky koronaviru aneb jak se projevuje Covid-19
Další problém tkví ve způsobu, jak se koronavirus projevuje. Pojí se totiž s takřka stejnými příznaky jako klasická chřipka, od které lze jen těžko rozeznat. Onemocnění Covid-19 tak provází zvýšená teplota, kašel, dušnost, bolest hlavy, únava a bolest kloubů či svalů. Pro závažnější stavy je typická právě dušnost neboli problémy s dýcháním, pocity tíže na prsou a nedostatku vzduchu, spolu se suchým kašlem.
Aktuální zkušenosti ukazují, že pokud na sobě jedinec pozoruje některé příznaky typické pro koronavirus, jako je například teplota vyšší než 38 °C po dobu delší dvou dní, nebo suchý kašel a dušnost, tak by měl v první řadě telefonicky kontaktovat svého lékaře, případně speciální linku 1212, kde se dozví další instrukce. Fyzická návštěva doktora by měla vycházet až z předchozí domluvy. Obecně by se případný nakažený měl chovat, jako by v sobě onemocnění Covid-19 skutečně měl. A dodržovat domácí karanténu, hygienu a podobně.
Nové příznaky koronaviru
Covid-19 se již od svého počátku pojí s výše zmíněnými příznaky, mezi něž patří zejména dušnost. V důsledku delšího zkoumání, stejně jako mutace viru se postupem času objevily i další, nové příznaky, které o výskytu koronaviru v těle svědčí. Jedná se vesměs o vedlejší, avšak stále platné příznaky. Patří mezi ně bolest hlavy, ztráta chuti a čichu. U mladších dětí se pak poměrně často vyskytuje vyrážka.
Koronavirus a vyrážka
Koronavirová nebo spíš Covid vyrážka se může objevit nejen formou pupínků kdekoli na těle, ale i barevnými změnami na prstech ruky i nohy. Kožní projevy se objevují zejména u dětí a patří mezi první příznaky nemoci. Přesto jsou řazeny mezi vedlejší známky onemocnění covidem. Mezi ty hlavní patří stejně jako na začátku dušnost, suchý kašel a horečka.
Koronavirus a rýma
Rýma patří mezi základní příznaky chřipky, která je podobně jako Covid-19 virové onemocnění. Oficiálně však prozatím nebyla prokázána přímá souvislost s koronavirem. Pokud se u vás tak začíná projevovat, nemusíte panikařit. V průběhu času se sice vyskytlo několik pacientů s rýmou, u kterých se Covid-19 projevil, pravděpodobně se ale jednalo o pouhou shodu náhod.
Koronavirus a bolest v krku
Podobně jako u rýmy mezi příznaky koronaviru oficiálně nepatří bolest v krku. Pokud se u vás rýma a bolest v krku projevuje, tak patříte maximálně k potenciálním pacientům s covidem, kteří prodělávají pouze lehký průběh nemoci.
Koronavirus a doba karantény
V souvislosti s nákazou koronavirem se v praxi můžete setkat se dvěma pojmy – karanténa a izolace. Izolace se týká osob, které už mají Covid-19 reálně v krvi, karanténa je určena k oddělení osob, u kterých vzniklo podezření na to, že by covidem mohly být nakaženy.
Do karantény se tedy můžete dostat, pokud jste byli v poslední době v kontaktu s člověkem, který je nyní na Covid-19 pozitivní. Karanténu vám může nařídit pracovník krajské hygienické stanice a její dodržování je povinné. Můžete si ji ale v klidu odbýt v místě svého bydliště.
Doba karantény je při podezření na koronavirus stanovena na 10 dní (zkráceno z původních 14), přičemž se tato doba počítá od posledního kontaktu s nakaženým. Během karantény budete muset projít testem, pokud vyjde negativně a neprojeví se u vás žádné příznaky, tak se již jedenáctý den můžete zapojit do svého běžného života.
Mýty kolem nového koronaviru a onemocnění Covid-19
Vzhledem ke stále vzrůstajícímu počtu nakažených svět kromě relevantních informací stále více zaplavují nejrůznější mýty a spekulace. Patří mezi ně i myšlenka, že by se nový koronavirus mohl přenášet skrz potraviny a zvířata. Ani jedna varianta doposud nebyla oficiálně potvrzena, není proto třeba propadat panice a zbavovat se svých domácích mazlíčků.
Dalším mýtem je prevence v podobě konzumace alkoholických nápojů. Čistý alkohol (nad 70 %) sice může dost dobře posloužit jako dezinfekce, alkoholové nápoje však nezabrání přenosu nového koronaviru například do očí, nedá se proto považovat za preventivní opatření. Covid-19 se může stejně přenášet v chladném i teplém prostředí. Platí ovšem, že se v uzavřených prostorách na ploše udrží déle než v exteriérech.