Koronavirus je souhrnné označení pro viry z čeledi Coronaviridae. Tento název je odvozen od uspořádání jejich povrchové struktury, která odpovídá tvaru sluneční korony (jasně zářící okolí slunce patrné zejména při zatmění). Původně se jednalo o viry přenášené mezi zvířaty. Již v minulosti se ovšem objevily také mutace ohrožující život člověka. Konkrétně se jednalo o akutní respirační syndrom SARS a infekci MERS. Aktuální hrozba tak není prvním ani jediným koronavirem a má řadu společných znaků s předchozími dvěma výskyty. Oficiální označení takzvaného nového koronaviru je SARS-CoV-2. S ním spojené onemocnění je pak známo jako COVID-19.

co je koronavirus
Zdroj: https://pixabay.com/cs/illustrations/corona-koronavirus-virus-epidemický-4930541/

Co je SARS a MERS

Jedním z koronavirů, ohrožujících lidské životy, byl SARS-CoV. Objevil se v roce 2002 v Číně a šířil se až do poloviny roku 2003, několik případů výskytu ovšem bylo zaznamenáno i v roce 2004. Koronavirus s sebou přinesl virové onemocnění SARS, česky označované jako těžký akutní respirační syndrom, které napadalo dýchací cesty. I v tomto případě se virus rozšířil do desítek zemí, České republice se ovšem vyhnul.

Příbuzným k SARS bylo také virové onemocnění MERS spojené s koronavirem MERS-CoV. Objevilo se v roce 2012 v okolí Saudské Arábie a způsobovalo závažné onemocnění plic a ledvin. I přesto však nemělo takovou úmrtnost, jako dříve zmíněný těžký akutní respirační syndrom.

Jak poznám, že mám koronavirus

Nejnovějším virem čeledi  Coronaviridae je takzvaný nový koronavirus nazývaný SARS-CoV-2. Stejně jako jeho předchůdci s sebou přináší infekční virové onemocnění, v tomto případě nazývané COVID-19. Koronavirus SARS-CoV-2 a s ním spojený COVID-19 byl poprvé zaznamenán během prosince 2019 v čínském Wu-chanu. Do České republiky pronikl na začátku března 2020. Nejzákladnějšími příznaky tohoto koronaviru pak jsou dušnost, suchý kašel a teplota vyšší 38 °C.

Jak se projevuje a léčí koronavirus (COVID-19)

koronavirus
Zdroj: https://pixabay.com/cs/photos/koronavirus-maskovat-infekce-virus-4957673/

Nový koronavirus se přenáší z člověka na člověka prostřednictvím kapének vylučovaných při kýchání, kašlání nebo v rámci tělesného kontaktu. Jedná se tedy o kapénkovou infekci šířenou vzduchem. Vir zasahuje sliznice horních a dýchacích cest a způsobuje dušnost a další obtíže.

V rámci prevence je tak třeba dodržovat určité zásady, mezi které patří zejména udržování co možná nejmenšího kontaktu s okolními lidmi. Do těla nový koronavirus vniká sliznicí, respektive ústy, nosem nebo očima. Je proto důležité dbát na to, aby se infikovaná ruka nedotkla obličeje. Kapénky se na ruku mohou dostat při kýchnutí, smrkání, prskání či po styku s infikovanou plochou.

Nejvíce ohroženi i nadále zůstávají senioři, osoby s oslabenou imunitou a chronicky nemocní. V těchto případech je více než kdy jindy třeba dbát na základní hygienická pravidla a další doporučení.

Inkubační doba a lék na koronavirus

Inkubační doba čili doba od nakažení virem SARS-CoV-2 do propuknutí onemocnění COVID-19 je stanovena na 2-14 dní, přičemž se první známky nemoci začínají projevovat typicky pátý den. I během této inkubační doby je možné koronavirus, respektive COVID-19 dále přenášet.

Stále častěji je dnes kladena otázka, kdy koronavirus skončí. Jedním z nejzásadnějších problémů je fakt, že v důsledku poměrně krátkého výskytu onemocnění COVID-19 na něj prozatím neexistuje vakcína. Vzhledem k mezinárodní povaze pandemie však na výzkumu pracuje celá řada pracovišť po celém světě, což by mělo celý proces urychlit.

I přesto se však případný lék na koronavirus nevyhne fázím jako je testování, které jeho globální nasazení oddálí. Dá se proto předpokládat, že nasazení vakcíny může trvat kolem šesti měsíců. Prozatím je tak léčba COVID-19 řízena zejména individuálními potřebami pacienta a monitorováním typickým znaků, kterým se koronavirus projevuje. Hojně jsou využívány podpůrné léky, které příznaky, jež koronavirus přináší, zmírňují.

Příznaky COVID-19 aneb jak se projevuje koronavirus

léčba a lék koronavirus
Zdroj: https://pixabay.com/cs/illustrations/virus-corona-deska-křída-4936806/

Další problém tkví ve způsobu, jak se koronavirus projevuje. Pojí se totiž s takřka stejnými příznaky jako klasická chřipka, od které lze jen těžko rozeznat. Onemocnění COVID-19 tak provází zvýšená teplota, kašel, dušnost, bolest hlavy, únava a bolest kloubů či svalů. Pro závažnější stavy je typická právě dušnost neboli problémy s dýcháním, pocity tíže na prsou a nedostatku vzduchu spolu se suchým kašlem.

Aktuální zkušenosti ukazují, že pokud na sobě jedinec pozoruje některé příznaky typické pro koronavirus, jako je například teplota vyšší než 38 °C po dobu delší dvou dní, nebo suchý kašel a dušnost, tak by měl v první řadě telefonicky kontaktovat svého lékaře, případně speciální linku 1212, kde se dozví další instrukce. Fyzická návštěva doktora by měla vycházet až z předchozí domluvy. Obecně by se případný nakažený měl chovat, jako by v sobě onemocnění COVID-19 skutečně měl. A dodržovat tak domácí karanténu, hygienu a podobně.

Koronavirus a vyrážka

S postupným zkoumáním nemoci pak vědci objevili i další příznaky, které COVID-19 od klasické chřipky do jisté míry odlišují. Patří mezi ně ztráta chuti k jídlu nebo čichu, bolest hlavy a v neposlední řadě vyrážka. Koronavirová nebo spíš COVID vyrážka se může objevit nejen formou pupínků kdekoli na těle, ale i barevnými změnami na prstech ruky i nohy.

Kožní projevy se objevují zejména u dětí a patří mezi první příznaky nemoci. Přesto jsou však řazeny mezi vedlejší známky onemocnění covidem. Mezi ty hlavní patří stejně jako na začátku dušnost, suchý kašel a horečka.

Mýty kolem nového koronaviru a COVID-19

příznaky koronaviru
Zdroj: https://pixabay.com/cs/photos/koronavirus-virus-4945416/

Vzhledem ke stále vzrůstajícímu počtu nakažených svět kromě relevantních informací stále více zaplavují nejrůznější mýty a spekulace. Patří mezi ně i myšlenka, že by se nový koronavirus mohl přenášet skrz potraviny a zvířata. Ani jedna varianta však nebyla oficiálně potvrzena, není proto třeba propadat panice a zbavovat se svých domácích mazlíčků.

V oblasti potravin pak řada prodejen případné riziko nákazy omezila tím, že začala typicky nebalené jídlo prodávat jako balené. Například rohlíky tak nyní seženete v již připravených balíčcích. Rizikové by nemělo být ani zboží z čínských obchodů. Preventivně je však vhodné balíčky desinfikovat.

Dalším mýtem je prevence v podobě konzumace alkoholických nápojů. Čistý alkohol (nad 70 %) sice může dost dobře posloužit jako dezinfekce, alkoholové nápoje ovšem nezabrání přenosu nového koronaviru například do očí, nedá se proto považovat za preventivní opatření. COVID-19 se může stejně přenášet v chladném i teplém prostředí. Platí ovšem, že se v uzavřených prostorách na ploše udrží déle než v exteriérech.