Mezinárodní šíření nového koronaviru a onemocnění COVID-19 se za posledních několik týdnů stalo největší obavou většiny populace. Stále se rozmáhající koronavirus za sebou každodenně zanechává množství obětí, což vedlo až k vyhlášení stavu pandemie, tedy epidemie zasahující do několika kontinentů. Zatímco v některých zemích, jako je například Čína, se situace postupně uklidňuje, v množství zemí křivka nakažených dále exponenciálně roste. Konkrétní počet nakažených a usmrcených v jednotlivých státech zobrazuje výše uvedená mapa světa.

Státy s nákazou koronavirem

Koronavirus v Číně

Čína je vůbec první zemí, ve které se nový koronavirus objevil. S rostoucím počtem nakažených začala přijímat striktní opatření v podobě uzavírání celých měst a oblastí. Postupem času se tak zde situace začala zlepšovat. I přesto prozatím hlásí největší počet nakažených. Aktuálně dodává zdravotnické pomůcky do dalších států, včetně České republiky.

Koronavirus v Itálii

Z evropských zemí má nyní koronavirus největší dopad na území Itálie. Počtem usmrcených překonala i Čínu a nadále selhává ve snaze pandemii zastavit. Nejvíce zasažená je pak severní oblast, která byla jako první v rámci státu uvalena do karantény.

Koronavirus v Německu

Německo zaujalo striktní omezení takřka v okamžiku, kdy se hrozba zvaná nový koronavirus, začala šířit za hranice Číny. Přestože zaznamenalo skokový nárůst a je pátým státem s největším počtem nakažených, zde zůstává počet obětí minimální.

Koronavirus ve Španělsku

O něco hůře je na tom Španělsko, kde si koronavirus sice nepřipsal ani zdaleka tolik obětí, jako v Itálii, i přes to si však drží smutnou třetí příčku. Z hlediska počtu nakažených pak stojí hned za Čínou, Itálií a USA.

Vývoj a šíření koronaviru ve světě

Nový koronavirus, se poprvé objevil v prosinci loňského roku (2019) v čínském Wu-chanu. Místní občan se zde obrátil na lékaře s neustupujícími horečkami a suchým kašlem. Postupně se k němu přidávali další a další pacienti, které doprovázely i další příznaky v podobě dušnosti a bolesti svalů. Se vzrůstajícím počtem nakažených Čína upozornila na nárůst pacientů se silnými zápaly plic neznámé příčiny. V lednu 2020 pak nový koronavirus získal své odborné označení SARS-CoV-2.

Z Číny se virus prostřednictvím návštěvníků Wu-chanu přesunul do Thajska. O několik dní později se pak ze stejné příčiny koronavirus objevil také v Japonsku. V polovině ledna na následky onemocnění COVID-19 zemřeli již dva pacienti. Koncem ledna už bylo vědecky ověřené, že se nákaza přenáší mezi lidmi, současně se virus projevil také v USA. V Číně se mezitím rozšířil do několika měst. Na to většina letišť reagovala testováním cestujících z nakažených oblastí.

Koronavirus v Evropě

Počet nakažených v Číně stále stoupal. Wu-chan a další ohniska šíření nového koronaviru proto byla postavena do karantény. V postižených oblastech přestala fungovat veškerá doprava ven i uvnitř. Obyvatelé nesměli vycházet z domu. Do seznamu zemí postižených onemocněním COVID-19 přibyla Francie, později také Tchaj-wan a Jižní Korea. První případ se pak objevil také v Kanadě a Německu, nemoci v té době celosvětově podlehlo 56 lidí. Z důvodu prevence byla zrušena celá řada letů.

mapa koronaviru
Zdroje: https://pixabay.com/cs/illustrations/virus-coronavirus-sars-cov-2-blesk-4915859/

Poslední lednový den vyhlásila Světová zdravotní organizace stav globální zdravotní nouze, některé státy začaly uzavírat své hranice. Seznam nakažených zemí se dále rozšiřoval, přibyla Itálie, Finsko, Tibet, Indie, Filipíny, Velká Británie, Švédsko a Rusko. Celkově byl nový Koronavirus zaznamenán již ve třiadvaceti zemích. 3. února pak byl v Thajsku zaznamenán první úspěšně vyléčený pacient. O den později hlásily prvního vyléčeného také Spojené státy. V obou případech ovšem byla využita zcela odlišná léčba. 11. února dostalo onemocnění své jméno COVID-19. Předseda WHO poprvé upozornil na politické, ekonomické a společenské riziko, které s sebou nákaza může přinést.

Koronavirus v České republice

V průběhu února dále rostl počet nakažených, stejně jako přibývaly státy do seznamu nakažených oblastí. V Evropě pak nejvíce případů zaznamenala Francie a Itálie, 1. března se nový koronavirus a COVID-19 objevily také v České republice. Ve světě v té době na následky nemoci zemřelo téměř 3 000 lidí. Vlády jednotlivých zemí se začaly připravovat na krizový plán. O týden později se do karantény dostala také severní Itálie. 10. března u nás začaly platit první preventivní opatření. Karanténa v Itálii se rozšířila na celé území státu. O den později označila WHO nákazu SARS-CoV-2 za pandemii. 12. března vyhlásila Česká republika stav nouze.

Postupně se začala zavírat restaurační zařízení a obchody. Počet nakažených se pohyboval kolem 189. O tři dny později byla vyhlášeno omezení pohybu, lidé by tak měli své domovy opouštět jen výjimečných případech. Senioři nad 80 let pak ideálně vůbec. Byla zavedena povinnost roušek a kladen stále větší důraz na zásady prevence a dodržování hygienických předpisů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.