Koronavirová pandemie a související opatření omezují řadu běžných činností. Jednou z nich je i nakupování, které koronavirus ztenčil na pořízení základních potřeb, jako je jídlo, hygiena a věci do domácnosti. Prozradíme, jaká aktuálně platí pravidla, jak se koronavirus v supermarketech šíří i jak je to s balíčky z Číny.

Koronavirus a pravidla nakupování

Neutuchající pandemie onemocnění Covid-19 do značné míry ovlivnila provoz obchodů i supermarketů. V současnosti si tak osobně nakoupíte pouze základní potřeby, mezi něž patří jídlo, hygiena a věci do domácnosti. Obchody mohou být v současnosti otevřené pouze mezi pátou hodinou ranní a devátou hodinou večerní, přičemž zůstávají uzavřené během státních i nestátních svátků.

Koronavirus zapříčinil vznik i dalších pravidel pro nakupování, jako dodržování hygienických pravidel. Při vstupu do obchodu nebo nákupního centra byste si měli vydezinfikovat ruce. Po celou dobu byste měli mít nasazenou roušku a dodržovat rozestupy – zejména ve frontách. Na zvýšenou hygienu rukou byste přitom měli dbát i po příchodu domů.

nakupování koronavirus

Do obchodu byste neměli vstupovat ve více než dvou lidech, přičemž je udělena výjimka osobám, které spolu žijí v jedné domácnosti. Pečivo byste měli nabírat prostřednictvím sáčku nebo v rukavicích.

Současně byste se měli snažit nákup vyřídit co možná nejrychleji. Snížíte tak riziko, že se koronavirus během nakupování rozšíří, ať už na vás nebo vaše spoluobčany. Proto je také již nějakou dobu v platnosti zákaz shlukování, na nějž provozovatelé obchodních center reagovali znepřístupněním laviček a vypnutím veřejně dostupné WiFi.

Jak se koronavirus šíří v supermarketech?

Zmíněná nastolená opatření při nakupování, které koronavirus zapříčinil, úzce souvisí s rizikem dalšího šíření souvisejícího onemocnění Covid-19. Výzkumem průběhu šíření nového koronaviru se zabývala řada vědců po celém světě.

Výsledek zkoumání chování koronaviru v uzavřených prostorách si můžete prohlédnout na níže umístěné animaci, která pochází od finských vědců. Z animace je patrné, že nakažený jedinec může v případě zakašlání nebo kýchnutí s nezakrytými ústy na několik minut infikovat své nejbližší okolí, a to i přes uličku.

Koronavirus a nakupování v obchodech Ikea

Omezené možnosti nakupování se dotkly i švédského dodavatele nábytku Ikea. Ten na svých stránkách přehledně informuje o službách, jež nabízí i přes stále trvající hrozbu jménem koronavirus. Prodejny zůstávají pro návštěvníky uzavřené, můžete je ovšem využít k vyzvednutí svého zboží – stejně jako výdejní místa.

Nákupy v Ikee jsou limitovány denními kapacitami, které zajišťují, že budou dodrženy smluvené termíny na poskytování služeb. I v době koronaviru zde můžete využít služeb Asistovaný nákup, Plánování kuchyní nebo možnosti sestavení nábytku.

Při sestavování nábytku platí zvýšená bezpečnostní opatření, jejichž cílem je zajistit, aby se Covid-19 nešířil mezi zaměstnanci ani zákazníky. Pokud si zboží objednáte a během dodací lhůty nakazíte koronavirem nebo se dostanete do karantény, tak je vaší povinností pracovníky Ikey o tomto faktu informovat. Následně dojde k odsunutí termínu pro doručení zboží, případně montáže a instalace.

Zásilky z Číny a koronavirus

Již od doby, kdy se začal koronavirus masově šířit celým světem, se vedou diskuze o tom, zda je bezpečné přijímat zásilky z Číny. Dle aktuálně dostupných informací i pokynů WHO (Světová zdravotnická organizace), by při příjmu takové zásilky nemělo dojít k přenosu onemocnění Covid-19.

V přepravních prostředních i skladech platí zvýšená hygienická pravidla, která případné riziko ještě snižují. Jediným problémem tak může být zpoždění zásilky v důsledku uzavírání továren, které dané produkty vyrábějí.

Napsat komentář