Dodržování základních hygienických pravidel patří mezi nejsilnější zbraně v boji proti novému koronaviru a onemocnění COVID-19. Prevence je tak nejzákladnější způsob, jak koronavirus zastavit, nebo alespoň zpomalit a snížit počty nakažených osob. Z nařízení vlády je pak stanovena povinnost nosit roušku, případně respirátor. Doporučené jsou ovšem také rukavice, jež mají za úkol zabránit přenosu z infikovaných předmětů například v obchodě či MHD.
Mytí rukou a dezinfekce aneb prevence a koronavirus
V prvotní řadě by se nemělo v žádném případě zanedbávat mytí rukou. To by mělo být standardem nejen po každém příchodu z venku, ale také před jídlem a po použití toalety. Doporučený postup můžete sledovat na ilustračním obrázku níže.
Podceňovat by se ovšem neměly ani zásady ohledně dezinfekce domácího prostředí. Na základě doporučení ministerstva zdravotnictví by mělo docházet k pravidelné očistě nejen často užívaných předmětů, jako jsou například mobilní telefony, ovladače apod., ale také nábytku. Zejména pak stolů a rámů postele. Své využití ovšem dezinfekce najde také mimo domov, například během nákupů, respektive při manipulaci s nákupním vozíkem (košíkem), jehož rukojeť by měla být před uchopením vyčištěna.
Vhodnými prostředky k této činnosti a prevence zpomalující koronavirus mohou být nejrůznější dezinfekční přípravky s obsahem alkoholu, antibakteriální gely nebo dezinfekční ubrousky. Dezinfekce však byla v době první vlny koronavirové krize nedostatkovým zbožím, stejně jako roušky a respirátory. Toho si byla vědoma Světová zdravotnická organizace WHO, která na svém webu zveřejnila poměrně snadný návod, jak si dezinfekci vyrobit doma.
Dezinfekce Anti-Covid
Světová zdravotnická organizace (WHO) tak uvolnila recepturu, která se stala základem pro výrobu přípravu Anti-Covid. Dezinfekce Anti-Covid našla své uplatnění zejména v době nedostatku ochranných prostředků a v březnu/dubnu patřila mezi základní způsoby, jak se chránit před koronavirem. Její výroby se chopila řada českých firem i středních či vysokých škol, jejichž seznam byl ovšem ke konci dubna omezen pouze na několik desítek subjektů.
Dle legislativy by měl výrobce k přípravě dezinfekce Anti-Covid získat příslušná povolení a s tím i certifikaci. V krajním případě zde však platí výjimka, kdy je umožněna i vlastní výroba, avšak s důrazem na dodržování doporučené receptury.
Původní deficit ochranných prostředků se postupně podařilo dohnat a tak jsou v polovině září, konkrétně 11. 9. 2020, výrobci a distributoři nuceni prodej dezinfekce Anti-Covid ukončit. Výrobek měl být původně stažen již v srpnu, termín však byl nakonec prodloužen z důvodu nesprávného odhadu stavu skladů. Brněnské VUT, respektive jeho chemická fakulta pak již nějakou dobu pracuje na výrobě dezinfekce, která původní Anti-Covid nahradí.
Jak si vyrobit domácí dezinfekci
Pro výrobu domácí dezinfekce je v první řadě nutné sehnat několik základních potřeb, které se dají typicky koupit v lékárnách, drogeriích a obchodech se smíšeným zbožím. Konkrétně se jedná o:
- čistý alkohol s 96 % ethanolem – běžně dostupný v drogeriích nebo obchodech s barvami a laky,
- 3 % peroxid vodíku – dá se sehnat v lékárnách a v některých prodejnách se smíšeným zbožím,
- 98 % glycerol – dostupný opět v lékárnách.
Zbytek potřebného materiálu pak již bývá běžnou součástí domácnosti. Měli byste si tedy připravit čistou, vyvařenou nádobu s uzávěrem, odměrku a v ideálním případě také injekční stříkačku. Ta sice není podmínkou, ale může pomoci při manipulaci s poměrně hustým glycerolem. Poslední přísadou je pak sterilizovaná (převařená) voda.
Pokud máte k dispozici všechny zmíněné prostředky, stačí už jen dodržovat následující postup a domácí dezinfekce je hotova. Ze všeho nejdříve je nutné odměřit 833 ml alkoholu a nalít ho do čisté, vyvařené nádoby. Do té je pak třeba přimíchat 42 ml peroxidu vodíku a obsah řádně promíchat. Následně se přidá 15 ml glycerolu, můžete tak učinit buď prostřednictvím odměrky, nebo zmíněnou injekční stříkačkou. Celou směs je nakonec nutné dolít převařenou vodou do objemu jednoho litru, důkladně uzavřít a opět řádně promíchat.
V ideálním případě by se měla domácí dezinfekce nechat tři dny ustát, může být ovšem použita také okamžitě. Obsah je pak samozřejmě možné rozlít do menších lahviček a nosit je preventivně u sebe. Jedná se o poměrně jednoduchý postup, jediným problémem výroby domácí dezinfekce tak zůstává fakt, že pro zajištění všech potřeb je nutné navštívit hned několik obchodů. V případě seniorů a dalších ohroženějších skupin je proto vhodné tímto nákupem pověřit blízkou rodinu, nebo specializované služby.
2 komentáře